Zadamy Ci dzisiaj pytanie
Czy jesteś osobą niepełnosprawną? Nie, jesteś osobą z niepełnosprawnością. Jest to jedna z Twoich cech, element Ciebie – taki sam jak i to, że masz szczupłą lub kształtną sylwetkę, proste lub kręcone włosy, jesteś bardziej wycofanym lub otwartym człowiekiem.
Na co dzień potrzebujesz strategii działania
Niepełnosprawność wymaga od Ciebie wypracowywania potrzebnych Tobie na co dzień strategii działania. Jeżeli jesteś niskiego wzrostu potrzebujesz drabiny żeby sięgnąć po coś z wysokiej półki, lub poprosić kogoś wysokiego o pomoc w dosięgnięciu potrzebnej rzeczy. Jeżeli jesteś po amputacji nóg, korzystasz ze wsparcia w postaci protez czy wózka inwalidzkiego. Jeżeli nie dasz rady iść – prosisz kogoś żeby Cię zawiózł lub korzystasz z taksówki.
Każdy potrzebuje pomocy
Owszem – często potrzebujesz drugiej osoby aby pomogła, nieraz musisz zadzwonić i o tą pomoc poprosić. Każdy z nas żyjąc w strukturze społecznej wymaga pomocy w różnych aspektach funkcjonowania. Nie ma możliwości być super samowystarczalnym. Wsparcie innych osób jest po to, aby z niego korzystać.
Nadal istnieją pewne bariery
W środowisku, w którym żyjesz nadal występują bariery architektoniczne, nieraz organizacyjne oraz wynikające z niewystarczającej wiedzy środowiska, ludzi wokół Ciebie. Jest ich na szczęście coraz mniej, ponieważ otoczenie jest coraz bardziej elastyczne w kontekście różnorodności osób jakie funkcjonują w społeczeństwie. Supermarkety wprowadzają godziny ciszy dla osób z całościowymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Banki, urzędy, galerie, hotele wprowadzają dodatkowe oznaczenia alfabetem Braille’a. W budynkach obecne są windy i podjazdy. Organizowane są seanse filmowe z dodatkową subskrypcją dla osób niedowidzących i niewidomych oraz niesłyszących. Coraz więcej miejsc pracy jest dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Największe bariery tkwią w Tobie
Często największe i najtrudniejsze do pokonania bariery tkwią w Tobie samym. Wielkie decyzje: czy pójść na studia, czy znajdę odpowiedniego partnera życiowego czy pójdę do pracy… Ale też te mniejsze, codzienne, często dużo trudniejsze – czy wyjdę do sklepu, czy pójdę do kawiarni, na siłownię, do klubu, czy odnajdę się w obcym miejscu?. Jak wytłumaczyć drugiej osobie na czym polega moja niepełnosprawność? Czy sobie z tym wszystkim poradzę?
Lęk
Gromadzące się myśli, narastające wątpliwości powodują lęk i zamrożenie działania lub w ogóle jego niepodjęcie. Najlepszą drogą do pokonania barier tkwiących w nas samych jest rozwój siebie, samodoskonalenie. Coraz więcej firm wychodzi naprzeciw z ofertą szkoleń skierowanych do osób z niepełnosprawnością i ich najbliższego otoczenia.
Poznanie siebie
Szkolenia mają na celu lepsze poznanie siebie, zasobów jakimi dysponujesz, nauczenie Cię wielu praktycznych umiejętności z zakresu kompetencji miękkich: komunikacji, samooceny, określenia swoich zainteresowań, wyznaczenie ścieżki kariery zawodowej, zdefiniowania mocnych stron ale i trudności nad którymi potem pracujesz wspólnie z trenerem. To również doskonała szansa na poznanie nowych osób, zdobycie kontaktów, cennych informacji o tym z czego, gdzie i jak możesz skorzystać.
Samorozwój
Zrób to dla siebie, wykonaj pierwszy krok – spotkaj się nami! Działamy na szkoleniach stacjonarnych, organizujemy spotkania motywujące, ale możesz się doskonalić z nami nawet nie wychodząc z domu – skorzystaj z e-szkolenia!
https://www.motyw-akcja.pl/e-szkolenia/
MOTYWAKCJA pomoże Ci podjąć decyzję aby zrobić pierwszy krok i zaczniesz działać!