Jakie masz odczucia?
Co przychodzi Ci na myśl gdy słyszysz słowo jesień? Widzisz złoto – rubinowe barwy liści, słyszysz stukający o szyby deszcz i porywisty wiatr czy czujesz ciepło koca, którym się otulasz i smak gorącej czekolady która przyjemnie rozgrzewa od środka? Gdy spotykasz nową osobę na co szczególnie zwracasz uwagę? Na jej strój, zapach, tembr głosu czy uścisk dłoni przy powitaniu? Czy zastanawiasz się czasem dlaczego tak jest, że z jedną osobą możesz rozmawiać godzinami masz poczucie, że doskonale się rozumiecie, a z drugą pomimo podobnych obszarów zainteresowań i poglądów na świat nie możesz nawiązać satysfakcjonującego, przyjemnego dialogu i wiele wysiłku kosztuje Cię wytrwanie w tej rozmowie?
Na jakie szczegóły zwracasz uwagę?
A może jesteś na szkoleniu czy słuchasz wywiadu w radiu i pomimo, że ta osoba mówi bardzo ciekawie niewiele zatrzymujesz w pamięci lub odczuwasz dyskomfort? Ile razy chcesz wytłumaczyć coś drugiej osobie i okazuje się, że ona zrozumiała to zupełnie inaczej? Jak to jest, że pięć osób, które brało udział w tej samej sytuacji, pamięta i opowiada ją zupełnie inaczej, zwracając uwagę na zupełnie inne szczegóły?
Które ze zdań, które poniżej przeczytasz najbardziej do Ciebie przemawiają?
Czy widzisz jasno co chcę Ci przekazać?
Czy czujesz co mam na myśli?
Czy słyszysz głośno co do Ciebie mówię?
Czym jest komunikacja?
Chcemy Ci dzisiaj opowiedzieć o jednym z istotnych aspektów komunikacji. Bo o tym właśnie czytasz. Nie o mowie, ale o procesie jakim jest komunikacja. Może masz takie poczucie lub tak to widzisz, że jeżeli mówisz, używasz słów to przekażesz wszystko. Osoby ze spektrum autyzmu mówią, posiadają nieraz ogromny zasób wyszukanych słów a nie potrafią się skutecznie komunikować. Dlaczego? Bo mowa stanowi tylko kilka procent całej komunikacji. Żeby coś komuś przekazać trzeba chcieć (mieć intencję), wiedzieć jak rozpocząć rozmowę, przyjąć odpowiednią postawę ciała, używać gestów i ODPOWIEDNICH słów.
Jak Ty się komunikujesz?
I właśnie na tych odpowiednich słowach teraz skupimy Twoją uwagę. Każdy z nas posługuje się określonym systemem reprezentacji, to znaczy, że odbiera informację ze świata zewnętrznego za pomocą dominującego kanału: wzrokowego, czuciowego lub słuchowego. Warto uświadomić sobie poprzez jaki zmysł pozyskujesz informację i jak je przetwarzasz. Da Ci to ogromny potencjał do doskonalenia warsztatu jakim jest komunikacja interpersonalna.
Chcesz komunikować się efektywnie?
Pragniesz przekazywać informację, tak aby inni Cię rozumieli? Chcesz podnieść skuteczność swoich argumentów? Marzysz o budowaniu satysfakcjonujących relacji zarówno tych prywatnych jak i zawodowych? Wiemy jak towarzyszyć Ci w drodze rozwoju umiejętności komunikowania się – wystarczy, że dokonasz najlepszej inwestycji – w Siebie i skorzystasz z cyklu warsztatów wspomagających samorozwój.
Warsztaty dla każdego typu komunikacji
Nie obawiaj się słowa „warsztaty”, nie są to spotkania, na których ktoś wywoła Cię do odpowiedzi. To Ty decydujesz na ile się angażujesz i jak bardzo jesteś aktywny. Taka forma zajęć pozwala doskonalić się nie tylko poprzez aktywne uczestnictwo, ale również przez obserwację, czy współdziałanie. Możesz poznać swój sposób komunikacji, zobaczyć jak porozumiewają się inni i jednocześnie zrozumieć, że każdy styl jest dobry, a wiedza o tej różnorodności może Tobie pomóc w skutecznej komunikacji.
Poznaj naszą ofertę!
https://www.motyw-akcja.pl/warsztaty/